Přehled dob důchodového pojištění

Přehled dob důchodového pojištění
Služba poskytuje informace o dobách důchodového pojištění, které jsou v evidenci ČSSZ, jako výdělečná činnost, případně náhradní doby pojištění. Součástí přehledu jsou také vyměřovací základy a tzv. vyloučené doby, které se zaznamenávají od roku 1986.
- Údaje o době pojištění OSVČ jsou do centrální evidence ČSSZ zasílány zpravidla do konce kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém byla OSVČ účastna důchodového pojištění a za který zaplatila pojistné.
- Doba zaměstnání před 1. 1. 1993, pokud měl pojištěnec ke dni 31. 12. 1992 trvalý pobyt na Slovensku, je evidována Sociální pojišťovnou, ústředím v Bratislavě. Údaje z této evidence ČSSZ vyžádá až v rámci důchodového řízení, kdy bude rozhodnuto, zda se doby zaměstnání před 1. 1. 1993 považují za doby zabezpečení českého nebo slovenského státu (čl. 20 Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení č. 228/1993 Sb.).
- Chybějící doba pojištění se pro potřeby přehledu nedošetřuje.
- Více k evidovaným dobám důchodového pojištění naleznete v dokumentu Podrobný komentář ke službě Přehled dob důchodového pojištění (PDF 236,2 kB).
Online služba
SpustitCo dělat, když...
Zpracování služby nebylo úspěšné?
Důvodem jsou zřejmě chybné vstupní údaje. Službu spusťte znovu s opravenými údaji.
Došlo k chybě systému?
Informujte správce systému.
Přehled dob pojištění se nezobrazuje?
Služba zobrazuje pouze přehled dob důchodového pojištění, které ČSSZ eviduje ve správném tvaru a struktuře umožňující jejich automatické zpracování. Pokud se přehled dob pojištění nezobrazil, doporučujeme využít online službu Žádost o informativní osobní list důchodového pojištění.
Chybí doba pojištění?
Pokud se nezobrazí doba pojištění za předcházející kalendářní rok nebo stávající rok v případě skončení účasti na důchodovém pojištění před 31. prosincem, nemusí být doba pojištění dosud v evidenci ČSSZ z důvodu zpracování evidenčního listu.
Zjistíte-li nesrovnalosti mezi údaji v evidenci ČSSZ a skutečností, je vhodné, abyste se nejprve obrátil/a na svého tehdejšího zaměstnavatele, upozornil/a jej na pravděpodobné nesplnění jeho zákonné povinnosti v oblasti evidenčních listů a požádal/a ho o zaslání evidenčního listu ČSSZ.
Není-li tento postup možný, například proto, že zaměstnavatel odmítá v této záležitosti spolupracovat, nebo proto, že již neexistuje, můžete se obrátit na OSSZ. Ta u zaměstnavatele sama zabezpečí splnění jeho povinnosti, případně, není-li to možné, zahájí řízení o převzetí plnění některých úkolů spojených s prováděním důchodového pojištění zaměstnanců těch zaměstnavatelů, kteří neplní povinnosti při provádění důchodového pojištění (§ 6 odst. 4 písmeno u) zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení).
OSSZ rovněž může pomoci při zjištění adresy archivu u zaniklých zaměstnavatelů. Pokud archiv zjistit nelze, je možno vyhotovit náhradní evidenční list důchodového pojištění, popř. provést rekonstrukci původního evidenčního listu - to však pouze za předpokladu, že již byly využity všechny zákonné prostředky k plnění povinností zaměstnavatele. Rekonstrukce evidenčního listu je možná pouze v případě, že OSSZ má podklady pro tuto rekonstrukci nebo je sám/sama předložíte.
Doporučujeme zahájit proces vedoucí k doplnění důchodové evidence co nejdříve. Vlivem času postupně dochází k úbytku důkazních prostředků (zničení listin, úmrtí nebo zapomínání svědků) a riziko neúspěšnosti se zvyšuje.